2/17/2012

ALİ DOKSAN

Bilmem reklama girer mi? Bu yeni düzende, anıların içindeki mekanlar da reklam değeri içerir mi? İçerirse kimdir buna paha biçen, hangi pazardaki rant üzerinden ben bunu bilemem ama öyle bir yer var ki benim çocukluğumdan adı hala tabelası ile bir okaliptüsun altında, tadı tabağını sıyırdığım son lokma ekmeğimle ağzımda… Ali Doksan!

Zil çalardı, babam gelirdi…

İlkokulun merdivenlerinde ya da küçücük poşetlerde mis kokulu kolonyaların satıldığı Kiler Market’in önünde beklerdi babam beni! Kiler Market önemliydi benim için, biz çocuklar için.

Kiler Market’te Mehmet abi boyu beline gelmeyen çocukların hınzır ellerini kovalayan o çalışkan gözleri ile hepimizi aynı anda idare eder, zil çalmadan bizi okulumuza elimizde bisküviler, silgiler, kolonyalar ile uğurlardı. Belki o da bizim gibi tüm günü geride bırakacağı son zili beklerdi. Onun ve tüm çocukların duaları ortak olur, müstahdem içindeki minik demirden topun bir o yana bir bu yana vurarak kendinden büyük sesler çıkardığı ağır demir çanı kolidorda bir aşağı bir yukarı giderek çalar, biz sübyanları özgürlüğe bırakırdı. Tıpkı kümesin kapısı açılınca tüyleri havalarda uçuşarak kaçışan tavuklar gibi dağılırdık Bodrum sokaklarına. Kimi motoru ile gelmiş babasının arka koltuğuna, kimisi anasının ellerine yapışarak kaçı verirdi, usulca anlatarak o günü.

Zil çalardı babam gelirdi ve biz ciğer yerdik…

Babam gelirdi çalışı en güzel olan son zilin ardından. Okul dağılır, beni alır, Kiler Marketin önünden o gün son kez geçerek Ali Doksana’a giderdik. Babamın önünde pilav üstü kuru, benim tek derdim ciğer… Bazı günler çıkan bu enfes esmer lezzetin tadı karşısında tüm kalkanları inen tombik bir çocuktum işte ben.

Selamların arasında yenen bir öğlen yemeği! Yepyeni insalarla tanıştığım, masamı paylaştığım, ekmek uzattığım bol bol da yanağımı mıncıklattığım çocukluk anılarımın kahraman mekanı, Bodrum’un göbek taşıydı. Herkesin oturup konuştuğu, sohbet ettiği, kalkan masanın ardında dedikodusunu bıraktığı göbek taşı.

İki adımlık yer içinde adres değiştiren bu mekan, lezzetinden hiç bir şey kaybetmeden zaman içinde misafirlerinden çok ismi yitirdi. Aynı şeyler yenen bu güzel sofralarda artık hangi meseleleri tartışmak hazmı zorlaştırıyor bunu da en iyi Bodrumlular bilir…

Ama benim için ilkokul denince aklıma ne okulun dik merdivenleri, ne de öğretmenimin hoyrat edaları gelir… Aklıma ilk Ali Doksan’da ciğer yedikten sonra babamın büyük ellerinden tutarak eve yürüyüşlerimiz ve onu salondaki kanepeye, uykuya teslim edişim gelir.


NOT: YENILENEN BIR YAZIMDIR.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder