6/30/2014

KIRALIK BODRUM


Üç türlü Bodrumlu var.

1.   Yerliler. Bizim kabileden olanlar. (Yerli kızıyım ben de)
2.   Kaptırmış kendini bir umutla gelmiş sezonluk Bodrumlular.
3.   Kendini bekleyen Bodrum gerçeğinin farkında, bile bile gelip, “seve seve” yaşayan Bodrumlular.

3.tip Bodrumlular 1. sinden bile daha fazla sevip sahiplenir Bodrum’u. Korur kollar. İpin ucunu da kaçırdığı olur bazen sahiplenmek adına yapışır kalır, kazısan çıkaramazsın mevzudan. Dur bir dinle dersin, dinlemeeeezz… Anlatır da anlatır, sinirinden durmaz, olup bitene kaygısız kalmaz!

İyi niyetlidir hoş görülür.
Dernekleri çok sever.

Ama 1 ve 2.sinin bilinçsizi cok acımasız olur. Gözü görmez, kulağı işitmez, çevresi ile ilgilenmez, salt kendi ile uğraşır ve kendi için yaşar.

Bodrum’da yaz bitince, ten rengi karadan beyaza dönerken, güneş batmakta acele ettiği vakitler tabelalar bir bir iner. Vitrinler lodos ve poyrazın çamuruna bulanır. Bazıları mankenleri bile toplamadan üzerlerindekini soyup çırılçıplak bırakır kışın ayazında. Masalar, sandalyeler, yeniden üzerine yazılmasını bekleyen menü tutan o tombiş aşçı vitrinde tozlanmaya başlamıştır.

Sezonluk Bodrumlu batmıştır çünkü.

4 aya bağladığı geleceğini iki ay içinde yemiş bitirmiş bir ağustos böceği gibi kaçmıştır. Bizim dükkan sahibi yeni bir kiracı için emlakçı ile görüşüp işlemlere başlamıştır. Bodrum soğuğunda sıcak bir çay içilip gelecek müşteriler hayal edilmiştir. Ve ilan hazırdır.


Bodrum’da kiralık dükkan.
Senelik peşin 180.000 Euro


Verme amcacım verme… Malını, bir insanın umudunun 4 ay tutacağını bile bile kiraya verme. Taklit malların satılacağını bile bile kiraya verme. Bodrum’u gaz kokan döner tezgahlarındaki iki gram ete satma. Kebap kokan sokaklara hapsetme. Ruhsat verene inat sen kiraya verme. Verme ki elin insanı Bodrum’a yerleşip senden daha fazla sevemesin Bodrum’u. 


Tabi ki güzel insanın malı olması, kullanılsa da kullanılmasa da bir seneni tamamen karşılaması. Ama bak şimdi ne oldu Bodrum’un iki cephesi oluştu. Meydanın sağı ve solu. Marinaya giden yolu, Halikarnas’a giden yolu…

Kiralarken düşün, ben bu malın vergisini ödüyorum da vebalini öder miyim diye?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder